Pomnik został wykonany w całości z wapienia typu pińczowskiego. Ma formę pionowego cokołu utworzonego z luźnego stosu kamieni. Na stronie frontowej umieszczona została płycina z atrapą koła żeliwnego - uchwytu do otwierania klapy. Łysinę wykorzystano jako tablice inskrypcji. Na strukturze przypominającej dziki wątek kamienny umieszczono elementy florystyczne w kształcie liści paproci i innych wici roślinnych. Cokół wieńczy krzyż utworzony z bloków kamiennych stylizowanych na bale drzewne pokryte korą. Krzyż oplata wić roślinna z gałązek bluszczu. Druga inskrypcja wykonana w późniejszym okresie została umieszczona na jednym z bloków kamiennych. Całość kompozycji posadowiona na podstawie - plincie w kształcie prostokątnej płyty położonej na powierzchni gruntu. Teren kwatery wyznacza 6 słupków stylizowanych na bale drewniane, pierwotnie połączonych ze sobą prętami żeliwnymi, o czym świadczą istniejące do tej pory wykute w powierzchni kamienia kwadratowe gniazda.

Inskrypcja:

DOM
Ś. P.
MARYANNA Z MENDALÓW
GAJKOWA
UR 29 GRUDNIA 1838 R
ZM 19 LIPCA 1914 R
W 75 ROKU ŻYCIA

Ś. P.
WALENTY GAJEK
27 X I 19 20
W WIEKU LAT 94

Staraniem Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu   oraz współwłaścicieli nagrobka został on poddany pracom konserwatorskim i zabezpieczającym w 2023 roku. Prace konserwatorskie przeprowadził mgr Piotr Zawadzki – artysta plastyk, konserwator dzieł sztuki.

Podczas prac przywrócono pomnik do pionu i przeprowadzono pełną restaurację obiektu z przywróceniem jego pierwotnego wyglądu, pozostawiając jednak cechy świadczące o wieku i zabytkowym charakterze obiektu w postaci naturalnych destruktów erozyjnych kamienia, patyny krzemowej i drobnych ubytków nie mających wpływu na formę przestrzenną obiektów. Nie ingerowano również w stan inskrypcji obiektu.

Piotr Zawadzki

  • Kamocki
  • Prezes Janusz Sobolewski
  • Kwesta 2022
  • f4
  • f5