Nagrobek jest jednym z ciekawszych obiektów na terenie cmentarza. Figury pomnika zostały wykonane w całości z wapienia typu pińczowskiego. Na przestrzeni wieków jego forma uległa zmianie. Obecnie podstawę stanowi blok  z białego piaskowca, w kształcie graniastosłupa stojącego profilowanego od dołu i od góry, którego frontowa ściana pokryta jest inskrypcja. Nakrywę podstawy stanowi blok z czterema trójkątnymi naczółkami. Jest on podstawą do przedstawienia figuralnego, w którego skład wchodzą dwie kobiece postacie, przedstawiające świętą Annę samotrzeć i o prawie połowę niższą postać Marii trzymającej w rękach otwartą księgę. Ta kompozycja figuralna symbolizuje świętą Annę - matkę Marii, uczącą córkę.
Pierwotnie cała kompozycja była znacznie wyższa, jednakże podczas budowania grobowca rodziny Sochackich, z jakich przyczyn usunięto blok będący podstawą kompozycji. Sądząc na podstawie analogii z innymi tego typu przedstawieniami, był to blok w kształcie sześcianu zwieńczonego profilem,  spoczywającego na płycie podstawy. Bez wątpienia był on wykonany z jasnego piaskowca.


Inskrypcje:

Antoni Sochacki
żył lat 66
zm. 26 listop. 1895 r.
Marianna Sochacka
żyła lat 67
zm.  8 stycznia 1887
Wiktoria Sochacka
Żyła 6 mies.
Zm. 14 czerwca 1896
proszą o Zdrowaś Maria

Staraniem Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu i współwłaścicieli nagrobka został on poddany pracom konserwatorskim i zabezpieczającym  w 2023 roku. Prace konserwatorskie przeprowadził mgr Piotr Zawadzki – artysta plastyk, konserwator dzieł sztuki.
Podczas prac przywrócono pomnik do pionu i przeprowadzono pełną restaurację obiektu z przywróceniem jego pierwotnego wyglądu, pozostawiając jednak cechy świadczące o wieku i zabytkowym charakterze obiektu w postaci naturalnych destruktów erozyjnych kamienia, patyny krzemowej i drobnych ubytków nie mających wpływu na formę przestrzenną obiektów.

Piotr Zawadzki