Nagrobek Genowefy Bodury i Magdaleny Burek zm. 1919 r. w formie Immaculaty na wysokim cokole. Autor rzeźby nieznany. Nagrobek zlokalizowany w sektorze IX Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu.

Figura ustawiona  na wtórnym, betonowym posadowieniu, z rabatką od frontu. Statyka jej była zachwiana - pochylona do tyłu, co wskazywało na zapadanie się komory  grobowej. Dolne plinty złożono z dwóch detali, na których ustawiono słupowaty cokół o fazowanych ściankach. Frontalna zawiera  płytko cięty napis  epitafijny. Na cokole zamocowano typową formę Immaculaty na kuli ziemskiej  oplecionej wężem i półksieżyc. Postać Marii  ujęta jest w ruchu - idąca, tunika rozwiana. Proporcje są poprawne, chociaż głowa  jest nieco za duża. Napisy nieporadne. Nagrobek był poddawany naprawom (nowe betonowe posadowienie) i kilku nieprofesjonalnym  renowacjom, polegającym na szpachlowniu kitami olejnymi i kolejnych malowaniach współczesnymi  farbami.

Zawilgocenie i nawarstwienia są przyczyną destrukcji i znacznej utraty czytelności  formy plastyki rzeźby i detali kamieniarskich.

Podczas prac konserwatorskich obiekt został zdemontowany,  usunięto  krzywe posadowienie i rabatkę. Postument umieszczono na płycie typu jumbo, wypoziomowano, teren wysypano białym żwirkiem. Wykonano zatwierdzony przez WUOZ program konserwacji oraz powściągliwej renowacji uzyskując zbliżony do pierwotnego efekt estetyczny. Prace wykonała  w 2019 r. firma „Artystyczna konserwacja rzeźby i detali architektonicznych” pana Andrzeja Zdyry z Zawoi, który sporządził powyższy opis.